Skip to main content

Vi behandlar alla olika

För att kunna ge riktigt bra finansiella råd behöver vi känna dig. Då är det personliga mötet överlägset. Våra rådgivare finns därför lokalt nära dig och deras mål är att ta fram lösningar som passar just dig och ingen annan. Vi kallar det individanpassad rådgivning på riktigt.

I en tid när allt fler aktörer minskar sin service till kunderna eller inskränker sina erbjudanden till ett fåtal färdiga paket, väljer vi på Garantum Wealth Management att gå åt motsatt håll. Anledningen är enkel. Det finns inga standardmänniskor, därför tror vi inte på standardlösningar. Vi behandlar alla olika och tror på idén att utgå från varje enskild individ och dennes unika förutsättningar. Vi ser till din livssituation, din inställning till risk, syftet och målen med ditt sparande och sådana saker. När vi har hela bilden klar för oss tar vi fram en helhetslösning som du kan känna dig trygg med. Dina ekonomiska intressen bevakar vi kontinuerligt och sätter stort värde i uppföljning samt att finnas till hands för dig.

En del av något större
Som kund hos oss får du det bästa av två världar. Du får tillgång till marknadens kanske starkaste placerings- och förvaltningserbjudande och koncernens samlade kunskap och expertis. Allt under samma trygga paraply – hos en rådgivare nära dig.

Det är så här vi tycker att individanpassad rådgivning värd namnet ska fungera. Om du håller med är du alltid välkommen att höra av dig.

compass 5261062 1920 12

 

Kundnivåer

Våra kundnivåer baseras på rådgivet kapital. Nedan kan du se vårt erbjudande och dess innehåll beroende på nivå. Klicka på staplarna för att få mer information. Kontakta oss gärna för frågor, arvoden eller om du vill veta mer. Välkommen!

 

BAS KUND A-KUND VIP PREMIUM EXKLUSIV

Kunder med
upp till 500 TKR
i volym hos GI.

Kunder med
0,5–2 MKR
i volym hos GI.

Kunder med
2–5 MKR
i volym hos GI.

Kunder med
5-10 MKR
i volym hos GI.

Kunder med
10-50 MKR
i volym hos GI.

Kunder med
+50 MKR
i volym hos GI.

 

 

VAD INGÅR I DE OLIKA NIVÅERNA 
             

Tillgång till en personlig licensierad försäkrings- och placeringsrådgivare

Möjlighet att samla tillgångarna och få råd om samtliga samlade tillgångar

Inloggningstjänst där man ser samlade tillgångar – försäkringar och depåer via Global Invests CRM

Global Invests analys och utvärdering av investeringsprodukter och försäkring (Globalguiden)

Tillhandahållande av ISK eller depå

Skräddarsydda portföljer

Specialanalyser kring vissa produkter tillsammans med råd

Viss deklarationshjälp

Kvalitetssäkrat kontaktnätverk av jurister och skattekonsulter

Globalbrev, halvårsvis

Ett till två personliga besök per år med personlig licensierad försäkrings- och placeringsrådgivare

 

Inbjudan till storseminarium (ett per år)

 

Två till fyra personliga besök med personlig licensierad försäkrings- och placeringsrådgivare

   

Inbjudan till specifika seminarier baserat på kund

   

Marknadsbrev, kvartalsvis

   

Antal personliga besök efter överenskommelse mellan kund och personlig licensierad försäkrings- och placeringsrådgivare

     

Inbjudningar till VIP-aktiviteter

     

Inbjudan till marknadsfördjupningar

     

Tillgång till ett personligt rådgivningsteam

       

Marknadsbrev, veckovis

       

Tillgång till investerarresor

       

Två timmar per år av kostnadsfri juridisk rådgivning eller skatterådgivning av expert

       

Individuellt anpassat erbjudande

         

 

Tveka inte att kontakta oss!
Vi berättar gärna hur vi kan hjälpa dig med finansiell rådgivning kring sparande, placering och försäkring.
Fyll i dina uppgifter så hör vi av oss!

"Finansiell rådgivning handlar inte i första hand om produkter utan om varje persons unika situation."

Välkommen att kontakta oss!